09/05/2018

Polonez Dünya Çölyak Günü

Bir “Çölyaklı”dan;

Ben 24 sene önce tanı almış bir çölyaklıyım. Aslında 24 sene önce yeniden doğdum desem sanırım daha doğru olur. Çünkü ben çok geç ve çok sıkıntılı bir süreci yaşayarak bu tanıyı aldım. Çocukluğum ve gençliğim hafızamda her zaman yaşanan zor yıllar olarak kaldı. Neyse ki artık sağlıklı ve ne yediğini, ne içtiği bilen bir çölyaklıyım.
Bildiğiniz gibi “çölyak”; buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan gluten proteinine hassasiyet gösteren kişilerin ince bağırsaklarında oluşan hasar sonrası tanısı konan ve ömür boyu glutensiz diyetle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Ve başka hiç bir ilacı yoktur. Ama “gluten proteini” yapıştırıcı, kıvam artırıcı, kabartıcı ve elastikiyet verici özelliklerinden dolayı birçok gıda maddesine, kozmetik ürününe ve hatta ilaçların bazılarına bile konmaktadır. Bu nedenle bir çölyaklı için glutensiz diyet uygulamak çok büyük özen ve dikkat gerektirir. O nedenle de çölyaklılar için özellikle sosyal hayat zordur.
Yıllar önce tanı aldığım zamanlarda yaşadığım zorluklar, ne yapacağımı ve nasıl yaşayacağımı bilememe sebebim, beni gönüllü hizmet edeceğim bir dernek kurma konusunda ikna etti. Ve bu sebeple de 2002 yılında çölyaklı kişiler ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatri Gastroentroloji doktorlarıyla birlikte derneğimizi kurduk. Ve o günden bugüne 16 yıldır gönüllü olarak hizmet veriyoruz. Neler mi yapıyoruz? Tanı almış bize ulaşan her yaştaki çölyaklıya önce neler yapması gerektiği konusunda eğitim veriyoruz. Diyetini nasıl uygulayacağını, uygularken nelere dikkat etmesi gerektiğini ve sosyal haklarını öğretiyoruz. Bazen mutfak atölyeleri yapıyoruz, bazen piknikler, kahvaltılar organize ediyoruz. Yalnız olmadıklarını bilmek onlara çok iyi geliyor. Çocuklara özel etkinlikler, çölyak kampları, üniversiteler ve okullarla projeler yapıyor, bakanlıklar ve TBMM milletvekilleriyle çalıştaylar ve komisyonlarda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Yerli üretim Ar-Ge çalışmalarına destek veriyor, kongrelere ve festivallere katılıyoruz.
Günümüzde farkındalığın arttığı çölyak ve glutensiz beslenme konusu, zamanla daha da bilinir ve doğru besleneceğimiz menülerle çok daha sosyal hayatımızı düzene sokacak hale gelecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Yeter ki, bilinçli bir diyet uygulama şansı bizlere verilsin. Bu amaçla üretim yapan, bizi görmezden gelmeyen firmalara ve bütün ürün gamını glütensize çeviren, sofralarımıza lezzet katan Polonez’e de sahip oldukları bu sosyal sorumluluk bilincinden ötürü teşekkür ediyoruz.
Mayıs ayı tüm dünyada Çölyak Farkındalık Ayı, 9 Mayıs ise Dünya Çölyak Günü. Ömür boyu diyetle yaşamak zorunda kalan, sabırlı, dirayetli tüm çölyaklı dostların günü kutlu olsun.
Unutmayınız; çölyak hayatınızın herhangi bir döneminde karşınıza çıkabilir. Yeter ki tanı atlanmasın.
Sağlıkla ve sevgiyle kalınız.


Oya ÖZDEN

Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Sağlıklı Yaşamın İpuçları
Polonez Yaşam'da!